Glevitzky Sándorra, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc századosára emlékezett a Sárospataki Wass Albert Kör felújított sírhelyének ünnepélyes avatása alkalmából. A szép számú megjelenteket a Himnusz közös eléneklése után Tarnavölgyi László, az egyesület elnöke köszöntötte a helyi római katolikus temetőben szeptember 27-én. Avató beszédet dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő mondott.
A felújítást – a Miniszterelnökség döntése révén – a Nemzeti Együttműködési Alaptól elnyert támogatás tette lehetővé. Ennek köszönhetően mostantól egy méltó, a sárospataki Zemplén-Gránit Kft. által készített obeliszk hirdeti, hogy itt nyugszik – feleségével együtt – Glevitzky Sándor szabadságharcos. A sírkert parkosítását a Sárospataki Kommunális Szervezet végezte. A felújítást támogatta Sárospatak Város Önkormányzata és a Sárospataki Római Katolikus Plébánia is. Köszönet illeti a Füzéri Hadtörténeti és Helytörténeti Kör, a 9. honvédzászlóalj hagyományőrzőit is, hogy ráirányították Glevitzky Sándorra és az ő elhanyagolt állapotú sírjára civil szervezetünk figyelmét, ösztönözve ezzel bennünket támogatási kérelmünk benyújtására. Partnerszervezetünk tagjai természetesen jelen voltak az ünnepélyes avatáson.
Glevitzky Sándor 1827-ben született Kassán és 1902-ben hunyt el Sárospatakon. Az 1848-49-es forradalom és szabadságharc századosát tisztelhetjük benne, aki a híres vörössipkás 9-ik honvédzászlóaljban harcolt. A szabadságharc leverése után Kispatakon a községi iskolaszék elnöke volt. Sírja eléggé elhanyagolt, egy 1848-as honvédhez méltatlan állapotban éktelenkedett a temető „szívében”. Neve, tette, élete lassan a feledés homályába veszett. A sírfelújítás egyben jó alkalom volt a megemlékezésre is, hogy a sárospatakiak is tisztában legyenek azzal, milyen hős nyugszik a város római katolikus temetőjében.
Dr. Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő méltatta a vörössipkás 9-ik honvédzászlóalj és személy szerint Glevitzky Sándor érdemeit. Történeti források, korabeli naplóbejegyzések alapján elevenítette fel az emlékező közösség számára a haza védelmében kifejtett fegyveres harcaikat, bátorságukat, példamutató magatartásukat, hősiességüket. Glevitzky Sándor egyike volt azon hazafiaknak, hősöknek, akire büszkén emlékezhetünk és példaképként tekinthetünk rá. A honatya avató beszédében megköszönte a Körnek a sírfelújítást és a megemlékezés megszervezését.
A felújított sírhelyet Bereczkei Miklós plébános úr áldotta meg, nyugalmat kérve Glevitzky Sándornak és feleségének. Az emlékműsorban közreműködtek: Lencsés Anna elnökségi tag (szavalattal) és a Halom Dalkör Bodroghalom-Tiszakarád (énekkel). A temetői avató ünnepség, ill. megemlékezés az obeliszk megkoszorúzásával és a Szózat közös eléneklésével zárult. A rendezvény befejezéseként a Rákóczi vár kávézójában fogadás keretében mondott köszönetet egyesületünk a közreműködőknek és a segítőknek.
Egyesületünk a nemzeti hagyományokat és az elődök munkásságát tisztelő, a keresztény kultúra szellemi és erkölcsi értékeit valló patrióta civil szervezet. Ennek jegyében vállaltuk fel a dicső ősök, a példaképül szolgáló történelmi személyek, ill. mártírok emlékének ápolását. Természetesen első helyen névadónkét, de ennek szellemében avattuk fel 2017-ben a gulágra elhurcolt sárospataki áldozatok emléktábláját, valamint állítottunk új síremléket Becker András gazdálkodónak, első világháborús huszárőrmesternek, aki Sárospatak mártírjaként halt kegyetlen halált 1919-ben a dühöngő vörös terror helyi áldozataként. E sorba illik a május utolsó vasárnapján a magyar hősök emléknapján tartandó megemlékezés, melyet szintén mi vezettünk be Sárospatakon. Öt évvel ezelőtt Deseő László tragikus sorsú sárospataki születésű vezérőrnagy családi sírhelyét újítottuk fel a helyi református temetőben. Azóta trianoni országzászlót állítottunk, valamint emlékkövet a pozsonyi csata és a nándorfehérvári hősök tiszteletére 2020-ban, ill. 2021-ben. Glevitzky Sándor sírhelyének felújításával ezen tevékenységünk egy újabb állomásához érkeztünk.
Fontosnak tartjuk, hogy a dicső elődeinkre emlékezzünk, azokra, akik nélkül ma nem élhetnénk magyarként Magyarországon. Tesszük ezt azért, mert valljuk és hisszük, hogy a mártírokra, a hősökre, a kiemelkedő történelmi eseményekre emlékeznünk és emlékeztetnünk kell. Az utókor kötelessége az áldozatok, a hősök és a hazafiak emlékének ápolása, hogy a hazájukért nem ritkán életükkel fizető példaképek példaképek maradhassanak az új és újabb nemzedékek számára is. Mert „ahol a hősöket nem felejtik, ott mindig lesznek újak!”
Sárospataki Wass Albert Kör Elnöksége