Tizenharmadik alkalommal rendezte meg az MNM Rákóczi Múzeuma történelmi hétvégéjét a várkertben. A „Pataki évszázadok” alcímmel megrendezett program ebben az esztendőben is különlegesen kezdődött: a Bethlen Gábor Hagyományőrség két tagja, Balatoni Imre és Szabó Bálint július 14-én történelmi viseletben és fegyverzetben gyalog indultak Kassáról Sárospatakra. Útközben már ismerősként köszöntötték őket a falvakban. Az ötödik napon fizikailag elfáradva, szellemileg felfrissülve érkeztek meg a Rákóczi-várba.
A kétnapos programot megelőzően, már pénteken este megépült a várkerti tábor, minden csapat megérkezett. A legközelebbi résztvevő Szerencsről, a legtávolabbiak Szegedről ill. Fejér megyéből utaztak Sárospatakra. Az „Ostromhétvége” szakmai megálmodói a kezdetektől – ebben az esztendőben is – a Bethlen Gábor Hagyományőrség és a Héttorony Hangászok Zenekar. A 2024-as program további csapatai a Keleti Szövetség, az Alba Societas, a Magna Societas Falconis és az Officina Monasterii voltak.
Az „Ostromhétvége” mindkét napja a résztvevő csapatok felvonulásával, díszsortűzzel kezdődött, majd megnyílt a “Pataki évszázadok” – történelmi korok sétánya. Mesterség-, életmód- és hadi bemutatók várták az érdeklődőket a táborokban. Vezetett programok segítettek eligazodni az évszázadok világában, hiszen a Keleti Szövetség táborában a 9-10. század, az Alba Societas csapatánál a 14. század, az Officina Monasterii táborában a 14-15. század, a Magna Societas Falconis csapatánál a 15. század, Bethlen Gábor hajdúi körében a 17. század elevenedett meg. A várkerti tábor nemcsak a férfiak világa. A hagyományőrző csapatok körében az asszonyokhoz, gyerekekhez kapcsolódó feladatkörök is bemutatásra kerültek. Minden táborban készültek ételek is, melyek az adott korban jellemzőek voltak.
Régi és új programok egészítették ki a táborokat: hangszerbemutatók, „Tapintható hétköznapok”, „A pataki oskola” – tanulj betűvetést a korabeli iskolában, „Játékudvar” – korhű játékok és kézműves foglalkozások, „Háromföldi históriák” – Simándi László történetei a régmúltból. A Héttorony hangászok muzsikája több alkalommal szórakoztatta a közönséget a várkertben ill. a várudvarban. A múzeum ikonikus épülete, a Vörös-torony élő interpretációval kapcsolódott a hétvégéhez, itt különleges tárlatvezetésen vehettek részt az érdeklődők.
„Csetepaté és rajtaütés” címet kapta mindkét nap a kiemelt program. Ekkor a Vörös-torony melletti várárok népesült be a résztvevőkkel, míg a közönség az Olaszbástyáról nézte a XVII. századot, a török-magyar világ katonáinak életét idéző csetepatét. A program második felében egy színdarab került a közönség elé. Egyazon történet három szemszögből került feldolgozásra, a magyar, a török és az osztrák katonák szemszögéből.
Dr. Tamás Edit
Fotók: Gombos Levente