Pünkösdi Gyermektánc Találkozó huszonötödször

Június 3-án 25. alkalommal rendezte meg A Művelődés Háza és Könyvtára a Pünkösdi Gyermektánc Találkozót.

A találkozóra határainkon túlról az Ungvári Gyermek Művészeti Iskola Karicska Néptáncegyüttese – akik két napra kaptak meghívást -, kárpátaljai ukrán táncokat – a Kozacsok, Kricska, Breznyánka, Guculka c koreográfiákat – mutatott be, de városunk vendégei voltak szlovákiából a Dobó István Alapiskola Dobogó néptánccsoportja – akikkel az újonnan alakuló kapcsolat első nagy lépése volt itteni fellépésük -, és a buzitai Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola Kelepelők Néptánccsoportja, amely visszatérő vendége a rendezvénynek.

A magyarországi csoportok közül Sátoraljaújhelyből a Zubogó, Vajdácskáról a Kaláris, Sárospatakról a Kispacurka, a Csimpolya és a Pitypang gyermektánc csoportok vettek részt a rendezvényen, összesen mintegy 250 táncos. Szombaton a déli órákban a pünkösdi királyválasztással indult a gyermekek számára a program, amelynek során a várnegyedben kijelölt állomásokon kellett ügyességi és szellemi feladatokat megoldani a csapatoknak. 14 csapatban 77 gyermek vetélkedett, közülük Kiss Mihály vajdácskai táncos lett a pünkösdi király, s két szlovákiai legény a két udvaronc. A néptánc bemutatók előtt Csatlósné Komáromi Katalin idézte fel az elmúlt huszonöt esztendő emlékezetes pillanatait, valamint kiemelte – s számszerű adatokkal is alátámasztotta – a rendezvény jelentőségét városunk kulturális életében. Ezt követően a Csimpolya és Pitypang csoport leányainak pünkösdi királyné-járását – hiszen nem titkolt célja e negyedszázados rendezvénynek, hogy az ünnep népszokásait is felidézzük, ezekre is ráirányítsuk a figyelmet –, majd rendkívül színvonalas néptánc bemutatókat láthattak az érdeklődők. A jubileumi év alkalmából egy olyan kiállítást is készített az intézmény, amelyben korabeli dokumentumok, és fotók mutatták be az elmúlt időszak történéseit, e mellett pedig a résztvevő gyermekeket Palacsintás Bálra várták a kispataki parasztház udvarára, ahol a gasztronómiai élmények mellett közös táncolással zárták a gyermekek a rendezvényt.
A XXV. Pünkösdi Gyermektánc Találkozó megvalósítását a Nemzeti Kulturális Alap támogatta.

-Darmos István-

Feltöltő

Fel