A Magyar Innovációs Szövetség a 2014/15. évi Ifjúsági Tudományos és Innovációs Tehetségkutató Verseny legjobbjainak – nyilvános eredményhirdetést követően – több mint 2,5 millió forint ösztöndíjat osztott ki május 12-én, a Design Terminálban. Az elismeréseket Dr. Pálinkás József, az NKFI Hivatal elnökétől és a verseny társszervezője, az EMMI nevében Sipos Imre, helyettes államtitkártól vehették át a tehetséges fiatalok, akik az ösztöndíj mellett oklevelet és iparművész által készített porcelán kisplasztikát is kaptak.
A négy első díjas közül Pázmándi Péter Zsolt (Mechatronika Szakközépiskola, Budapest) egy olyan, professzionális, egyben költséghatékony, nyomkövető TPC detektort készített, amellyel a jelenlegi gázminőséggel (ezer molekulából maximum egy oxigén) 10 cm magasságig lehet detektálni a részecskéket 2 dimenzióban.
Terék Viktor (Lippai János Mezőgazdasági Szakképző Iskola, Nyíregyháza) munkája során gyakorlati tapasztalatot szerzett az üvegházakban nevelt növények fényhiányos időszakában jelentkező morfológiai és fiziológiai jegyekben egyaránt megnyilvánuló tünetkomplexum megismerésében, a fény, növekedésre, fejlődésre gyakorolt direkt hatásával foglalkozott.
Tóth Bence és Kecskés Dániel (Neumann János Számítástechnikai Szakközép Iskola, Budapest) olyan okostelefonos-alkalmazást fejlesztett ki, amelynek segítségével akár több tíz méterről irányíthatjuk a kurzort, különféle előadások alatt kényelmesen tudjuk bemutatni a prezentációt.
Király Szilvia (Városmajori Gimnázium, Budapest) fő célkitűzése pedig az volt, hogy az embrionális és indukált pluripotens őssejt eredetű endothelsejtek életképességét megvizsgálja 3D extracelluláris kötőszöveti mátrixon, továbbá a 3D vázat benépesítse endothelsejtekkel.
A versenyen egy sárospataki diák is részt vett. Dékány Lea, az Árpád Vezér Gimnázium és Kollégium tanulója a szőlő fás részeiben élősködő gombák spóraszórásának dinamikája című pályázatával vett részt a megmérettetésen. Munkáját dicséretben részesítette a bírálóbizottság.
Gratulálunk az eredményhez!